April 2017 Balance Changes

Ahojte! Chalani v SuperCell majú štatistiky, ktoré im hovoria, aké karty sa používajú, aké sa nepoužívajú a ktoré karty sú prisilné resp. prislabé. Z toho dôvodu vydávajú skoro na mesačnej báze Balance Changes.

Niektoré karty sú zvýhodnené, iné zase potlačené. A práve z tohto dôvodu dokonalý deck neexistuje – každý týžden/mesiac prevláda iný deck.

Predtým ako si predstavíme aprílový balance update, poviem ti niečo o dvoch slovkách, ktoré pomenúvajú zvýhodnenie reps. znevýhodnenie nejakej karty

 

Nerf a Buff

Každý kto sa hráva videohry sa už určite stretol s týmito pojmami. Vieš odkiaľ sa vzali a čo je ich význam?

Nerf

Slovko nerf pomenúva zmenu, ktorá znižuje vhodnosť alebo účinnosť konkrétneho herného prvku. Termín je tiež používaný ako sloveso pre akt vykonania takejto zmeny.

Nerf Logo

Samotné slovko NERF je názov firmy, značna hračiek, ktoré sú mäkkšie a tým pádom menej pravdepodobné, že spôsobia nejaké vážnejšie zranenie.

 

Buff

Slovko buff pomenúva zmenu, ktorá zvyšuje silu, obranu alebo účinnosť konkrétneho herného prvku. Buff môže byť trvalý alebo iba dočasný (napríklad v podobe špeciálneho kúzla).

Samotné slovko buff má mnoho významov. Vyjadruje hovädziu kožu, hnedožltú či žltohnedú farbu, odkazuje tiež na prídavné meno byvolia a často sa používa aj ako sloveso vyjadrujúce vyleštenie na vysoký lesk. V neposlednom rade sa slovko dá taktiež preložiť ako svalnatý.

 

Teraz keď už poznáš tieto termíny, pozri sa, ktoré karty dostanú počas balansu nerf a ktoré buff.

 

April 2017 Balance Changes

Nerf

Royal Giant – Deploy Time increased from 1s to 2s

Objavenie sa Royal Giant karty v aréne potom, ako je karta zahratá, sa zvýši z 1 sekundy na 2 sekundy. Všetci tí, ktorí zvyknú zahrať Royal Gianta priamo na moste, si budú musieť upraviť deck a taktiku, pretože tento nerf dáva výhodu ich oponentovi aby sa voči Royal Giantovi lepšie pripravil.

Dá sa očakávať, že menej hráčov bude hrať fúzatého Erďžího (Royal Giant – RG) priamo na moste, ale skôr spoza hlavnej vežičky.

 

Elite Barbarians – HP -4%. Initial attack speed reduced by 0.1s

Elite Barbarianov dnes používa skoro každý, hlavne v tých nižších arénach. Ak si hráč nedá pozor, dokážu dať dole vežičku len taký fukot! Na druhej strane sú dobrí v obrane voči Giant, Royal Giant, Golem, etc. Balance change im uberie 4% z celkového života a ich prvotný útok bude opozdený o 0.1 sekundu.

Nie je to síce veľa, ostanú stále dobrí v obrane, no do protiútoku sa im pojde ťažšie.
Furnace: HP -5%

Akože už bolo na čase. Táto budova úplne pasuje do porekadla veľa muziky za málo peňazí – 4 elixíry je naozaj málo. Dôkazom je aj fakt, že je to jedna z najpoužívanejších budov v tomto čase.

Balance change jej uberie 5% z celkového života čím bude o niečo ľahšie ju zneškodniť. Veľká vďaka 🙂

 

Electro Wizard: Attack Speed to decreased from 1.7s to 1.8s

Electro Wizard sa stáva stále populárnejšou kartou a je neodmysliteľnou súčasťou Golem decku, Graveyard decku a iných známych deckov. Je výborný v obrane, taktiež vyniká aj v útoku, ak ide pred ním tank.

To, že rýchlosť jeho útoku bola znížená z 1.7 sekundy na 1.8 sekundy sa dalo očakávať.

 

Balloon: Death Damage delay decreased from 1s to 3s

Máte radi turnaje? Ja osobne ich milujem. Všimol som si, že na popredných priečkach v turnajoch sa umiestňujú práve Lavaloon decky. Balloon ale používa veľa hráčov v klasických deckov ako poslednú skrytú desiatu kartu – len čo si protihráč zistí aké máš karty, počká na vhodný okamih, kedy na Balloon nemáš protijednotku a už sa to vezie…

Balance change spomalí výbuch bomby, ktorá padne po zničení balóna – brániace jednotky budú mať viac času sa vzdialiť a bombu bez ujmy prežiť.

 

Skeleton Army: Skeleton count decreased from 15 to 14

Na začiatku ich bolo 16. Ešte do nedávna 15. Už budú len 14.

Skarmy, Skeleton Army, bude podľa mňa aj naďalej najobľúbenejšia karta v aréne. Akurát teraz bude jednoduchšie trafiť všetkých Skeletons so Zap kúzlom.

 

Buff

Goblin Hut: HP +5%

Goblin Hut nie je tak populárny ako Furnace či Tombstone. Cieľom je preto túto kartu trošku posilniť a medzi hráčmi spopulárniť.

Budova preto dostane +5% života. Ak si vezmeš, že Furnace príde o +5% a Goblin Hut dostane +5%, HP rozdiel medzi budovami bude už 10%. Goblin Hut ale stále ostáva na 5 elixíroch, kým Furnace iba na 4.

 

Lumberjack: HP +4%

Lumberjack je jedna z najmenej obľúbených/používaných legendáriek. Aj kvôli tomu dostal za posledné mesiace už 2x Buff.

Tentokrát si prilepší o 4% viac celkového života. Možno sa to nezdá veľa, ale Lumberjack vydrží v útoku dlhšie a keď pustí po zničení Rage, viac tvojich jednotiek sa dostane do Rage kruhu, ktorý navýši ich rýchlosť, silu, chuť do jedla, etc. 🙂

 

Executioner: Damage +6%

Keď vydali kartu Executioner, nebojím sa napísať, že spôsobil revolúciu. Tá jednotka bola tak nadupaná, že pri najbližšej Balance Change ju poriadne nerfli. Executioner sa potom stal len ďalšou obyčajnou kartou, ktorú je sem tam vidieť v decku.

Pri tomto update dostane buff v podobe zvýšeného damage o 6%. Executioner povstáva a osobne si myslím, že sa objaví vo viac deckoch už len kvôli nedávnemu nárastu Lavaloon deckov.