Ako si zostaviť najlepší deck
Aké karty si mám dať do decku, aby som mal najlepší deck?
To je otázka, ktorá trápi snáď každého hráča. Existuje taká kombinácia kariet, že dokáže porazit hocijakú inú kombináciu kariet?
Odpoved je jednoduchá – neexistuje 🙂
Na každý deck existuje protideck, resp. antideck. Je to taký deck, ktorý má výhodu voči tvojmu decku, pretože karty, ktoré obsahuje, sú lepšie voči tvojim kartám. Napríklad Wizard má jasnú prevahu voči Minion Horde, pretože dáva splash damage a zničí Minion Horde veľmi rýchlo.
Prečo potom na internete a tiež aj na tejto stránke existuje veľa “super mega tuti fruti” deckov?
Dôvod je prostý. Deck je považovaný za skvelý, ak s ním hráč dokáže ísť s trofejami nahor, prípadne, ak s deckom hráč dokáže vyhrať 12 víťazstiev v challenge, prípadne sa mu s ním darí v turnajoch. Predstav si, že používaš deck, s ktorým balansuješ medzi 2100 – 2300 trofejami. Bez toho, aby si musel extrémne vylepšiť úrovne svojich kariet si vieš vyskladať taký deck, s ktorým budeš balansovať medzi 2300 – 2500. Super, nie?
Samozrejme, každý deck má svoje limity a tie sú tvorené:
- úrovňami kariet – môžeš si vyskladať ten najlepší a najlogickejší deck na svete, ale pokiaľ karty v ňom majú nízku úroveň, je ti to na nič. Taktiež, ak aj narazíš na hráča voči ktorému je tvoj deck lepší, stále možes prehrať, lebo úrovne jeho kariet sú tak vysoké, že porazia aj tvoje nízke úrovne.
- prevládajúcou kartou v určitom čase – v čase písania toho postu dominovala karta Executioner. Z 10 deckov bol prítomný asi v 9. Znamená to teda, že ak máš deck, ktorý je slabý voči Executionierovi, neostáva ti nič iné, iba si zostaviť taký deck, ktorý bude mať výhodu oproti decku s Executionerom. Vývojári menia niektoré parametre kariet, aby hra bola viac balansovaná, prípadne aby niektorú kartu dostali viac do hry, či inú kartu zase obmedzili. Tieto informácie vždy s predstihom oznamujú hráčom, stačí teda iba sledovať novinky v hre.
Spomínal si 12 víťazstiev v challenge, to ma zaujíma, dá sa tam vyhrať gold a karty
Od úrovne 8 sa možes zúčastniť výzvy resp. challenge, kde platia iné pravidlá ako v klasickom súboji. Tie pravidlá sú nasledovné:
- King level: 9 – úroveň tvojich vežičiek bude ponížená na úroveň 9; ak si ale iba level 8, bojuješ v challenge ako level 8
- Common level: 9 – úroveň bežných kariet bude znížená na 9; ak máš úroveň bežnej karty nižšiu ako 9, nezvyšuje sa
- Rare level: 7 – úroveň zriedkavých kariet bude znížená na 7; ak máš úroveň zriedkavej karty nižšiu ako 7, nezvyšuje sa
- Epic level: 4 – úroveň epickej kariet bude znížená na 4; ak máš úroveň epickej karty nižšiu ako 4, nezvyšuje sa
- Legendary level: 1 – úroveň legendárnej kariet bude znížená na 1, hoc ty máš princeznú level 3 – v challenge to bude level 1
- Overtime length: 3min – dĺžka času na rozstrel, resp. overtime, je predĺžená na 3 minúty (oproti jednej minúte pri Battle)
Ak si len nedávno dosiahol level 8 a máš chuť vyhrať gold alebo karty, stačí ak si tieto pravidlá osvojíš a budeš na ne myslieť pri zostavovaní decku pre challenge. Môžu ti pomocť vyhrať.
No tak sú tam nejaké pravidlá a čo teraz?
Tieto pravidlá sú aplikované na každého hráča, ktorý sa podujme na challenge. Znamená to, že ak tam nabehne nejaký čávo, ktorý ma 4000 trofejí a karty na úrovni 11-13, v challenge budú jeho karty ponížené tak, ako je napísané vyššie. Inak povedané, aj hráč s 2700 trofejami dokáže vytrieskať niekoho, kto má 4000 trofejí. Ak máš svoj obľúbený deck, ktorý perfektne ovládaš a plánuješ si zahrať challenge, uisti sa, že si Level 9 a tvoje karty v decku majú nasledovnú úroveň:
- Bežné – úroveň 9
- Zriedkavé – úroveň 7
- Epické – úroveň 4
- Legendárne – tu nemusíš dbať na úroveň, pretože pri challenge bude použitá úroveň 1
Nestratíš tak výhodu oproti ostatným hráčom, s ktorými sa v challenge stretneš.
Tak existuje ten najlepší deck alebo nie?
Nie, neexistuje 🙂 Môže sa ti ale podariť zostaviť taký deck, s ktorým dosiahneš svoj cieľ (podskočenie o pár trofejí, výhra v challenge, etc.). Dôležité je, aby bol deck dobre vybalansovaný aj na útok aj na obranu a aby sa karty navzájom dopĺňali. Pri zostavovaní skús dodržať nasledovné odporúčania, ktoré hovoria, že deck by mal obsahovať tieto karty:
- 2 karty, ktoré útočia iba na jednu jednotku naraz, napr.:
- Prince
- Spear Goblins
- Knight
- Archers
- Musketeer
- P.E.K.K.A / Mini P.E.K.K.A
- Minions / Minion Horde
- Barbarians
- Cannon
- Tesla
- X-bow
- Inferno Tower
- 3 karty, ktoré dokážu zaútočiť na viac jednotiek naraz – majú takzvaný splash útok, napr.:
- Executioner
- Giant Skeleton
- Bomb Tower
- Bomber
- Rocket
- Baby Dragon
- Princess
- Ice Wizard
- Arrows
- Witch
- Fireball
- Fire Spirits
- Valkyrie
- Zap
- Wizard
- Mortar
- Lightning
- 2 karty, ktoré majú vysoké HP (Health Points) a slúžia buď na obranu alebo útok (takzvaný tank – ten ide prvý a za ním podporné jednotky, ktoré ničia nepriateľské jednotky, kým tie zatiaľ útočia na tank), napr.:
- Giant
- Golem
- Lava Hound
- Prince
- P.E.K.K.A
- Barbarian Hut
- Goblin Hut
- Giant Skeleton
- Cannon
- Bomb Tower
- Inferno Tower
- X-Bow
- 2 karty, ktoré útočia na lietajúce jednotky, napr.:
- Wizard
- Ice Wizard
- Musketeer
- Archers
- Minions / Minion Horde
- Spear Goblins
- Witch
- Tesla
- Inferno Tower
- Baby Dragon
- 1 kartu, kúzlo, ktoré spôsobuje splash damage, napr.:
- Zap
- Arrows
- Rocket
- Fireball
- Lightning
- 1 kartu, budovu, ktorá slúži na obranu, napr.:
- Tombstone
- Goblin Hut
- Tesla Tower
- Bomb Tower
- Cannon
Posledná vec, na ktorú by si mal dbať je priemerný elixír. Nemal by byť nižší ako 3.0 a vyšší ako ako 4.2. Ak máš nízky priemer, znamená to, že ti v decku chýbajú karty s vysokým HP. Na druhej strane, ak je tvoj priemer vysoký, znamená to, že máš síce super karty, ale nemáš pre ne podporu nižších jednotiek a tiež, že musíš dlhšie čakať, kým budeš môcť kartu použiť.
Tak čo, aký je tvoj najlepší deck? Ktoré karty si použil? Pochváľ sa a inšpiruj ostatných 🙂